Nordnetbloggen

Oslo Børs: Oppgang i vente. Positive impulser fra USA og Asia, men oljeprisen er noe ned

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,3 prosent onsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,3 og 0,6 prosent. Den amerikanske sentralbanken (Fed) kuttet styringsrenten (Fed Funds Rate) med 0,25 prosentpoeng i går

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,2%, eller innenfor intervallet [0, 0,4]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet

Nytt rentekutt fra Fed ga børsoppgang i USA

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,3 prosent onsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,3 og 0,6 prosent. Den amerikanske sentralbanken (Fed) kuttet styringsrenten (Fed Funds Rate) med 0,25 prosentpoeng i går, i tråd med forventningene.

Markedet fikk for øvrig ingen klarhet i om dette var siste kutt inneværende år, annet enn at sentralbankens gjeldende rentestrategi ikke vil endre seg med mindre inflasjonen skulle løfte seg vesentlig. Gitt at inflasjonsimpulsene er svake, ligger det i kortene at neste renteendring blir et kutt, noe som isolert sett, er positivt for aksjemarkedet.

Oppgang i Asia

De asiatiske børsene endte også opp torsdag. Oljeprisen derimot, som er viktig for en rekke selskaper på Oslo Børs, er ned 0,6 prosent fra gårsdagens nivåer.

Selskaper i fokus; DNO, PROTCT, EVRY (resultater).

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index833-0,33,312,7
Oslo Børs Benchmark Index907-0,14,313,4
OMX Stockholm 30 Index1 7470,015,224,0
OMX Helsinki 254 1340,05,912,2
OMX Copenhagen 201 0590,019,018,8
Frankfurt DAX Index12 910-0,214,422,3
Dow Jones Industrial Average27 1870,49,316,5
NASDAQ Composite8 3040,316,025,1
S&P 5003 0470,313,621,5
NIKKEI 225 INDEX22 9270,46,814,6
HANG SENG INDEX26 9050,99,44,1
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator60,80,3-20,212,3
Aluminum Future 3 Months1 7510,0-10,9-5,5
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,8-8,3
Gold Spot Indicator1 4980,222,616,9
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,170,09,16,2
Euro / Norwegian Krone10,240,17,43,4
Swiss Franc / Norwegian Krone9,290,211,15,7
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,13,8-2,5
British Pound / Norwegian Krone11,850,111,07,6
Danish Krone / Norwegian Krone1,370,17,33,4

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Skriv en kommentar

avatar
Vil du teste Nordnet Beta? Registrer deg her:
Meld deg på

Merk at du må registrere samme e-post som du har registrert på nordnet.no under Min konto og Innstillinger.
Nordnets Investorbrev.
Nordnets månedlige investorbrev med statistikk, nyheter og tips.









Ønsker du å vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.
Hold meg oppdatert