Nordnetbloggen

Oslo Børs: Rolig start i vente, men den generelle stemningen er god

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte opp 0,5 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg til ny all-time high.

Vi tror Oslo Børs åpner flatt i dag, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,1]%.

Roger Berntsen, Analytiker i Nordnet

Nye toppnoteringer i USA!

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte opp 0,5 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg til ny all-time high.

Den teknologitunge Nasdaq indeksen er opp 27 prosent i 2019, godt hjulpet av Apple som har klatret hele 63 prosent siden årsskiftet. Den brede S&P500 indeksen er opp 23 prosent i samme periode, mens Dow Jones indeksen er opp 18 prosent. Mange av de europeiske indeksene er også kraftig opp i år, mens OBX indeksen her hjemme, er opp «kun» 13 prosent.

Når det er sagt, børsoppgangen i 2019 må sees i lys av at de globale aksjemarkedene korrigerte kraftig ned i 4. kvartal i fjor. Mao. 12 måneders utviklingen er mer beskjeden, og i tråd med de rådende forholdene i global økonomi (lavere rente -og vekstutsikter).

Asia fulgte i USAs fotspor tirsdag

De asiatiske børsene endte også opp tirsdag, i tråd med utviklingen i vi hadde i Europa og USA mandag. Oljeprisen derimot, er svakt ned fra gårsdagens nivåer.

Selskaper i fokus; BAKKA, NRC, WALWIL, WWI (resultater).

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8340,51,412,8
Oslo Børs Benchmark Index9080,52,113,6
OMX Stockholm 30 Index1 7710,014,225,7
OMX Helsinki 254 1670,03,713,1
OMX Copenhagen 201 0820,017,921,4
Frankfurt DAX Index13 1361,414,024,4
Dow Jones Industrial Average27 4620,48,717,7
NASDAQ Composite8 4330,614,627,1
S&P 5003 0780,413,022,8
S&P Asia 504 8380,79,213,3
HANG SENG INDEX27 7080,64,67,2
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator62,20,1-14,414,9
Aluminum Future 3 Months1 8101,2-8,9-2,3
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,2-8,3
Gold Spot Indicator1 507-0,222,117,5
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,14-0,19,35,8
Euro / Norwegian Krone10,17-0,16,72,7
Swiss Franc / Norwegian Krone9,24-0,210,85,1
Swedish Krona / Norwegian Krone0,95-0,12,9-2,7
British Pound / Norwegian Krone11,77-0,18,46,9
Danish Krone / Norwegian Krone1,360,06,72,7

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Skriv en kommentar

avatar
Vil du teste Nordnet Beta? Registrer deg her:
Meld deg på

Merk at du må registrere samme e-post som du har registrert på nordnet.no under Min konto og Innstillinger.
Nordnets Investorbrev.
Nordnets månedlige investorbrev med statistikk, nyheter og tips.









Ønsker du å vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.
Hold meg oppdatert