Nordnetbloggen

Oslo Børs: Rolig start i vente, men stemningen er likevel bedre enn på lenge

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte opp 1 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,5 og 1 prosent. S&P500 stengte for øvrig i ny all-time high.

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,1%, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,2]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet

Ny all-time high i USA

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte opp 1 prosent mandag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) steg mellom 0,5 og 1 prosent. S&P500 stengte for øvrig i ny all-time high.

En rekke sterke kvartalstall, positiv utvikling i handelskrigen, samt forventninger om snarlig rentekutt fra Fed (den amerikanske sentralbanken) var gårsdagens markedsdrivere. I tillegg fikk Storbritannia innvilget ny Brexit-utsettelse av EU (frem til 31. januar 2020).

På tross av rekordnoteringene i USA i går, er Oslo Børs fremdeles fem prosent unna all-time high. Svak utvikling i oljerelaterte aksjer er hovedgrunnen til det. Når det er sagt, oljerelaterte aksjer er sensitive til utvikling i verdensøkonomien, som har vist svakhetstegn i kjølvannet handelskrigen mellom USA og Kina. Defensive aksjer derimot, som Orkla, Mowi, SalMar mfl. har utviklet seg sterkt i samme periode.

Ingen drahjelp fra Asia i dag

De asiatiske børsene endte blandet tirsdag, dermed er det ingen ekstra drahjelp å få fra den regionen i dag. Oljeprisen er dessuten svakt ned fra gårsdagens nivåer.

Selskaper i fokus i dag; Akastor, Dolphin Drilling, Ocean Yield (resultater).

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index8391,04,613,5
Oslo Børs Benchmark Index9111,05,614,0
OMX Stockholm 30 Index1 7600,018,525,0
OMX Helsinki 254 1400,05,812,4
OMX Copenhagen 201 0570,021,118,6
Frankfurt DAX Index12 9420,415,522,6
Dow Jones Industrial Average27 0910,59,716,1
NASDAQ Composite8 3261,016,225,5
S&P 5003 0390,614,321,2
NIKKEI 225 INDEX22 9740,58,414,8
HANG SENG INDEX26 784-0,48,43,6
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator61,3-0,4-21,113,3
Primary Aluminium future: 3 Months1 7370,1-13,4-6,3
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,8-8,3
Gold Spot Indicator1 492-0,121,016,3
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,240,210,56,9
Euro / Norwegian Krone10,240,17,53,5
Swiss Franc / Norwegian Krone9,280,210,85,6
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,04,0-2,7
British Pound / Norwegian Krone11,870,210,77,8
Danish Krone / Norwegian Krone1,370,27,53,4

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Skriv en kommentar

avatar
Vil du teste Nordnet Beta? Registrer deg her:
Meld deg på

Merk at du må registrere samme e-post som du har registrert på nordnet.no under Min konto og Innstillinger.
Nordnets Investorbrev.
Nordnets månedlige investorbrev med statistikk, nyheter og tips.









Ønsker du å vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.
Hold meg oppdatert