Nordnetbloggen

Oslo Børs: Svak nedgang i vente. Investorenes fokus er rettet mot Fed, som avholder rentemøte i kveld

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,5 prosent tirsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) falt mellom 0,1 og 0,6 prosent.

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner ned -0,1%, eller innenfor intervallet [-0,2, 0]%.

Roger Berntsen, analytiker i Nordnet

Svake tall fra Alphabet ga børsnedgang i USA

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 0,5 prosent tirsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) falt mellom 0,1 og 0,6 prosent.

Svake kvartalstall fra Alphabet (Googles morselskap) var en av grunnene til gårsdagens børsfall i USA. Når det er sagt, resultatsesongen har vært vesentlig bedre enn ventet, gitt at hele 78 prosent av selskapene har slått analytikernes forventninger (ifølge FactSet). Her hjemme har flere av de store selskapene også slått markedets forventninger, noe som har resultert i høyere aksjekurser.

Investorene venter på Fed

De asiatiske børsene endte alle ned onsdag, i påvente av kveldes rentebeslutning fra Fed (den amerikanske sentralbanken). Markedet har allerede priset inn et rentekutt på 0,25 prosentpoeng. Hvorvidt sentralbanken vil signalisere ytterligere kutt inneværende år er det store spørsmålet.

Utsikter til lavere global vekst i kjølvannet av handelskrigen mellom USA og Kina, har gjort at de aller fleste sentralbankene i verden, inkludert den amerikanske, har kuttet styringsrenten mer enn en gang i 2019. Norges Bank derimot, har hevet styringsrenten tre ganger i samme periode.

Selskaper i fokus; MOWI, NOFI, KOG, HUNT, TGS, SSG

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index835-0,52,612,9
Oslo Børs Benchmark Index908-0,43,613,5
OMX Stockholm 30 Index1 7420,015,923,7
OMX Helsinki 254 1200,05,611,8
OMX Copenhagen 201 0480,017,317,6
Frankfurt DAX Index12 9400,014,222,5
Dow Jones Industrial Average27 071-0,110,816,0
NASDAQ Composite8 277-0,617,424,7
S&P 5003 037-0,115,021,1
NIKKEI 225 INDEX22 843-0,68,014,1
HANG SENG INDEX26 661-0,57,53,2
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator61,4-0,2-20,113,4
Primary Aluminium future: 3 Months1 7510,8-11,5-5,5
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,8-8,3
Gold Spot Indicator1 4890,121,116,1
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,230,010,06,9
Euro / Norwegian Krone10,260,17,53,6
Swiss Franc / Norwegian Krone9,290,110,95,7
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,03,7-2,6
British Pound / Norwegian Krone11,880,110,77,9
Danish Krone / Norwegian Krone1,370,07,33,6

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Skriv en kommentar

avatar
Vil du teste Nordnet Beta? Registrer deg her:
Meld deg på

Merk at du må registrere samme e-post som du har registrert på nordnet.no under Min konto og Innstillinger.
Nordnets Investorbrev.
Nordnets månedlige investorbrev med statistikk, nyheter og tips.









Ønsker du å vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.
Hold meg oppdatert