Nordnetbloggen

Oslo Børs: Svak oppgang i vente. Handelskrigen i fokus

Mange investorer har blitt skeptiske til fremdriften i forhandlingene mellom USA og Kina gitt at toppmøte mellom Trump og Xi Jinping (Kinas president) som skulle finne sted den 15. november, ble avlyst.

Vi tror Oslo Børs (OBX indeksen) åpner opp 0,1%, eller innenfor intervallet [-0,1, 0,2]%.

Roger Berntsen, Analytiker i Nordnet

Usikkerhet knyttet tilhandelskrigen ga børsfall torsdag

Oslo Børs (OBX-indeksen) endte ned 1 prosent torsdag, mens de toneangivende indeksene i USA (S&P 500, NASDAQ og DJIA) falt mellom 0,1 og 0,5 prosent. Usikkerhet knyttet til handelskrigen mellom USA og Kina var det som drev markedet i går.

Mange investorer har blitt skeptiske til fremdriften i forhandlingene mellom USA og Kina gitt at toppmøte mellom Trump og Xi Jinping (Kinas president), som skulle finne sted den 15. november, ble avlyst. I følge rykter skal kineserne nå tvile på at det er mulig å komme USA (Trump) i møte mtp. en langsiktig handelsavtale.

Her hjemme ble for øvrig indeksene dratt ytterligere ned som en følge av svake kvartalstall fra selskaper som DNO og Sparebank 1 SR-Bank. I USA derimot, leverte giganter som Apple og FaceBook sterke kvartalstall, noe hindret et større fall i indeksene.

Blandet i Asia. Oljeprisen ned to prosent

De asiatiske børsene endte blant fredag, mens oljeprisen har falt nesten to prosent fra gårsdagens nivåer. Økt usikkerhet knyttet til handelskrigen, samt økte oljelagre i USA, var årsaken til nedgangen i oljeprisen.

Lyttetips: #pengepodden – Et knallsterkt første år for Nordnet Smarte Porteføljer

Selskaper i fokus; AKER, AKVA, ERP, OKEA.

Få morgenrapportene sendt på e-post

Legg inn e-postadressen din i feltet under og få morgenrapportene sendt rett til innboksen din.

Utvalgte nøkkeltall

BørsindekserSiste% siste% 12m% i år
OBX Total Return Index824-1,0-0,211,5
Oslo Børs Benchmark Index898-0,90,912,3
OMX Stockholm 30 Index1 7340,012,723,1
OMX Helsinki 254 0920,03,311,0
OMX Copenhagen 201 0510,016,417,8
Frankfurt DAX Index12 867-0,312,421,9
Dow Jones Industrial Average27 046-0,57,715,9
NASDAQ Composite8 292-0,113,525,0
S&P 5003 038-0,312,021,2
NIKKEI 225 INDEX22 851-0,34,214,2
HANG SENG INDEX27 0680,68,44,7
RåvarerSiste% siste% 12m% i år
Brent Spot Indicator58,90,4-21,08,8
Aluminum Future 3 Months1 7590,5-10,0-5,1
Fresh Salmon SUP3-6 kg FCA Oslo Spot52,10,0-8,2-8,3
Gold Spot Indicator1 510-0,224,217,8
ValutaerSiste% siste% 12m% i år
US Dollar / Norwegian Krone9,18-0,18,96,3
Euro / Norwegian Krone10,250,07,53,6
Swiss Franc / Norwegian Krone9,320,011,45,9
Swedish Krona / Norwegian Krone0,950,03,4-2,5
British Pound / Norwegian Krone11,900,110,68,0
Danish Krone / Norwegian Krone1,370,17,33,5

Er du ikke Nordnet-kunde? Bli kunde her.

Vil du vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.

Skriv en kommentar

avatar
Vil du teste Nordnet Beta? Registrer deg her:
Meld deg på

Merk at du må registrere samme e-post som du har registrert på nordnet.no under Min konto og Innstillinger.
Nordnets Investorbrev.
Nordnets månedlige investorbrev med statistikk, nyheter og tips.









Ønsker du å vite mer om hvordan Nordnet behandler personopplysningene dine, klikk her.
Hold meg oppdatert